Sitodruk i druk cyfrowy

+48 22 751 02 43Infolinia od 8:00 do 16:00

Sitodruk w warunkach domowych

Przygotowanie ramy do sita

Ramę do sita skręcamy z czterech listewek o wymiarach np. 50cm x 4cm x 4cm. Jako ramę do sita można też wykorzystać starą drewnianą ramę do obrazu lub aluminiową ramkę na zdjęcia.

Raczej polecam montaż z listewek ponieważ nie ma wtedy problemu z mocowaniem siatki sitodrukowej do ramy za pomocą zwykłego zszywacza tapicerskiego.

Napinanie siatki na ramie

W zastosowaniach amatorskich w zależności od rodzaju i dokładności druku jako siatkę można wykorzystać następujące materiały: pończochy nylonowe, siatkę elewacyjną z włókna szklanego itp. Najlepiej jest jednak zakupić siatkę w sklepie dla plastyków. Na początek proponuję siatkę 62-63 włókna na 1 cm. Aby łatwiej napiąć siatkę można ją delikatnie zmoczyć przed montażem. Siatka nie może być napięta zbyt mocno. Musi się dać delikatnie ugiąć kiedy przeciskamy farbę raklą.

Nakładanie emulsji na sito

Po napięciu siatki na ramę, obie strony siatki pokrywamy emulsją. Możemy użyć gotowej emulsji ze sklepu dla plastyków lub przygotować emulsję we własnym zakresie np. z żelatyny. Można też zastosować roztwór 10-procentowy polialkoholu winylowego plus 1/9 objętości 10% dwuchromianu amonu.

Po nałożeniu emulsji sito musi wyschnąć w ciemnym pomieszczeniu.

Przygotowywanie wzoru

Jeśli chcemy nadrukować proste kształty lub litery to do przygotowania wzoru możemy użyć arkusza czarnego papieru. Nożyczkami lub nożykiem wycinamy kształty, które chcemy nadrukować, a następnie przyklejamy bezbarwną taśmą samoprzylepną do wysuszonego sita (od dolnej strony).

Naświetlanie sita

Tak przygotowane sito kładziemy na stole pod lampą i naświetlamy ok. 15 - 20 minut. Można również oprzeć sito o nasłonecznione okno. Ważne by strona z naklejonym wzorem (dolna) była skierowana do światła.

 

W zastosowaniach profesjonalnych jako wzorzec stosuje się kliszę z naniesionym obrazem w kolorze czarnym. Każdy kolor oddzielnie. W domu można taki wzór wykonać zadrukowując drukarką atramentową klisze do podświetleń (kliszę do rzutników, dostępną w sklepach papierniczych). Nie polecam stosować do tego celu drukarek laserowych, których pokrycie czernią jest dalekie od ideału. Pozostają niedodrukowane pasy, które potem widać na sicie i na zadruku.

Wymywanie wzoru z sita

Emulsja pod wpływem światła utwardza się i staje się nierozpuszczalna w wodzie. Po odklejeniu wzoru lub kliszy możemy wymyć nienaświetlone fragmenty sita zwykła wodą.

Po wymyciu sita i wysuszeniu jest ono gotowe do drukowania. Od góry nakładamy na sito niewielką ilość farb, np. plakatowych. Kładziemy sito na arkuszu papieru i delikatnie raklą przeciskamy farbę przez sito.

Czyszczenie sita

Po zakończonym druku koniecznie trzeba umyć sito z farby, inaczej farba zaschnie i przeważnie nie da się już uratować siatki. Umyte z farby sito można wykorzystać do ponownego wydrukowania tego samego wzoru ale już innym kolorem.

Zmywanie sita

Jeśli chcemy zmienić wzór nadruku na sicie to należy najpierw zmyć emulsję. Do tego celu używamy zwykłej wody z dodatkiem wodorotlenku sodu lub potasu, tak by odczyn roztworu był zasadowy. Po zmyciu i wysuszeniu sito jest gotowe do ponownego nałożenia emulsji.

Na zakończenie

Przedstawioną na tej stronie metodę druku można w praktyce wykorzystać do nanoszenia wzorów na papier i ewentualnie drewno. Nie nadaje się ona do druku na tworzywach, metalach i tkaninach.

W czasie pracy trzeba zwrócić uwagę na BHP. Wodorotlenki sodu i potasu są żrące i niebezpieczne dla skóry. Nie należy spożywać, ani dopuszczać do kontaktu ze skórą, pozostałych wymienionych powyżej substancji.

 

 

Nienaświetlone sito do sitodruku z ramą aluminiową.

Kolory Pantone

© 2017 Sitodruk